Ostatni tydzień w naszym liceum był inny niż wszystkie. Uczniowie wszystkich klas licealnych mieli możliwość skonfrontowania swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim podczas zajęć lekcyjnych, które współprowadzili nasi goście ze Stanów Zjednoczonych.

Praca z native speakerem wykorzystuje metodę immersji językowej, czyli właśnie zmuszeniu do używania wyłącznie języka angielskiego i poprawianiu płynności oraz łatwości rozmowy z native speakerami i jest jedną z najskuteczniejszych metod przełamania bariery językowej. Od 25 do 29 listopada 2019r. odbyły się 24 godziny zajęć, podczas których nasi licealiści poznawali Kalifornię- skąd przybyli nasi goście, porównywali amerykański i polski system edukacji, życie codzienne czy formy spędzania wolnego czasu. Pracowali również w grupach prowadzonych przez czworo Amerykanów tworząc grę planszową dotyczącą naszych krajów oraz zagadnień językowych, wspólnie wymyślali opowiadania na podstawie materiałów egzaminacyjnych, historyjki obrazkowe, ćwiczyli ustne zadania maturalne. Z informacji zwrotnej od uczestników tych zajęć wynika, że dużo skorzystali i wzrosła ich motywacja do nauki języka angielskiego!

Poniżej znajdziecie wskazówki, jak pozbyć się bariery językowej?
Metod jest kilka, wybierz te, które podobają ci się najbardziej.

1. Nie przejmuj się prostymi błędami. Popełnianie błędów to naturalna część procesu uczenia. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest, byś został zrozumiany.

2. Podróżuj, podróżowanie, poznawanie nowych kultur i obcokrajowców sprzyja rozmowom w języku obcym. Za granicą użycie języka w praktyce jest jedyną szansą na porozumienie z drugą osobą.

3 Nie trać kontaktu z językiem. Już dziś zacznij czytać zagraniczne książki i gazety, nawet jeśli ich treść nie jest dla ciebie w całości zrozumiała, próbuj złapać kontekst. A może zacznij od powieści, którą znasz już dobrze. Dla tych, którzy wolą mniej obszerne teksty, ciekawą opcją jest blinklist.com.

4.Ucz się przez słuchanie. Słuchaj piosenek, oglądaj filmy w języku obcym – możesz zacząć od filmów z napisami i zrezygnować z nich, gdy poczujesz się pewniej.

5. Zmień język swojego fejsa . Dobrym pomysłem jest zmiana języka w Twoim telefonie czy Facebooku. Dzięki temu oswoisz się z wieloma zwrotami, które przyswoisz automatycznie.

6. Bądź na bieżąco. Śledź aktualne wydarzenia na zagranicznych stronach, korzystaj z ich aplikacji. Obserwuj fanpage, czytaj komentarze, reaguj.

7. Nawiązuj zagraniczne znajomości. Nic tak nie mobilizuje do przełamania bariery językowej jak nowo poznana osoba z innego kraju.

8. Weź udział w kursie językowym z native speakerem. Jeśli nie masz wśród znajomych osób ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, a chciałbyś mieć kontakt z żywym językiem, warto zapoznać się z platformą do nauki języka angielskiego tutlo , która umożliwia naukę angielskiego online z native speakerami w dowolnym momencie.

9. Podejmij wyzwanie. Wyzwanie nr 1: Znajdź znajomego, z którym będziesz rozmawiał tylko w języku obcym przez cały miesiąc, spotykajcie się, rozmawiajcie, żartujcie. Oswoisz się ze swoim głosem po angielsku i zorientujesz jakich zwrotów potrzebujesz do codziennych rozmów.

10. Mów, mów i jeszcze raz mów . Jeśli już znajdziesz okazję, by mówić w języku obcym, korzystaj. Im więcej praktyki, tym bardziej rozwiną się Twoje umiejętności językowe i poczujesz się pewniej. Jak mówi przysłowie: „trening czyni mistrza”!

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda nasze LICEUM

Kliknij tutaj
Skip to content