Wakacje minęły i znów mamy wrzesień, a jeszcze nie tak dawno spotkaliśmy się w auli, by podsumować pewien okres naszego życia, podziękować, pożegnać się z absolwentami…

1 września 2022, w auli Zespołu Szkół w Wołczynie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość historyczna, ponieważ powitaliśmy w tym dniu dwie klasy pierwsze.

Rozpoczynamy nowy rok szkolny –  czas pracy, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Kolejny rok poznawania otaczającego nas świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi lub zbliżania się do wyznaczonego przez nią celu, jakim jest egzamin dojrzałości.

Cieszymy się, że naszą  uroczystość zaszczycili  przybyciem tak  znamienici goście władz  samorządowych w osobie :  burmistrza Miasta Wołczyn – pana Jana Leszka Wiącka, Wiceburmistrza Wołczyna – pana Bogusława Adaszyńskiego,  Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji – pana Marcina Kaczmarczyka, Proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wołczynie – br. Rafała Tańskiego,  Proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Wołczynie – ks. Marcina Liberackiego, nauczyciele i  Wy Drodzy uczniowie.

Każda inauguracja roku szkolnego jest szczególnym momentem dla całej naszej społeczności. Jednak to wielkie święto  było zupełnie inne w porównaniu do minionych lat. Dotknęła nas pandemia, jesteśmy świadkami wojny na Ukrainie – to  odmieniła nasze postrzeganie przyszłości, a raczej – zostaliśmy skierowani na myślenie „tu i teraz”, na myślenie w czasie teraźniejszym i jedynie niepewne prognozowanie przyszłości. To trochę takie mistyczne, pozwalające na refleksję,…..  

Dyrektor pani Ewa Włos, corocznym zwyczajem przekazała wszystkim zgromadzonym, zawarte w liście, słowa Ministra Edukacji i Nauki. Wskazała  na wartość, jaką jest nauka i jak ważna jest w zdobywaniu wiedzy MOTYWACJA. To słowo klucz, które będzie z nami przez cały rok wytężonej pracy. „Wyznaczcie sobie cel – kim chcielibyście być w przyszłości – wyznaczcie swoje HIMALAJE”. Słowa pani Dyrektor wskazały jak ważna jest samomotywacja do nauki  i świadomość wpływu decyzji teraz podjętych na całe nasze życie. „Nie pozwólcie innym decydować o waszej przyszłości, nagrodą za trud wkładany w pokonywanie słabości może być wielki sukces”

Jak co roku, biorący udział w uroczystości burmistrz miasta Wołczyn – pan Jan Leszek Wiącek – skierował do wszystkich gratulacje i życzenia na nowy rok szkolny. Dzięki ogromnemu wsparciu naszych władz samorządowych utworzone zostały dwa oddziały klasy pierwszej.

Animacją  pt. „Niezwyciężeni”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, która pokazała

nam walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej, aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku mogliśmy przypomnieć sobie co wydarzyło się 83 lata temu. Z naszej perspektywy to odległa historia. II Wojna Światowa podzieliła czas na „przed” i „po” i przez dekady nie trzeba było niczego więcej wyjaśniać. Kiedy się mówiło „po wojnie”, dla wszystkich było jasne, że chodzi o okres po 1945 roku. Jednak od lutego 2022 roku przeszłość od teraźniejszości oddziela kolejna wojna, w której w roli agresora występuje tym razem Rosja.

Niezależnie od tego, jak zakończy się rozpętana przez Władimira Putina  wojna – Ukraińcy i ci z Rosjan, którzy przeciwstawiają się agresji, mają teraz wojnę, i jest to „wielka ukraińska wojna ojczyźniana”, jak się ją już nazywa. Teraz to ona będzie dzielić życie całych pokoleń na „przed” i „po”. Wszyscy obecni uczcili  minutą ciszy wszystkich tych, którzy oddali swe życie, 83 lata temu i dziś, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. W związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej, delegacja młodzieży udała się pod obelisk obok szkoły, aby w hołdzie poległym złożyć kwiaty.

Z perspektywy czasu miniony rok był nie tyle rokiem  cyfryzacji czy pandemii, ale rokiem kluczowych w życiu wartości – wsparcia, pomocy, współpracy, zaufania i odpowiedzialności. Przed nami  czas, odkrywania nowej wiedzy, kolejny etap życiowej wędrówki, następny rok wytężonej pracy.

Wraz z  nauczycielami oraz koleżankami i  kolegami starszych klas liceum będziecie tworzyć Małą – Wielką szkolną historię.

Będziemy Was przekonać do tego, że nauka to styl życia. Jeśli tego zechcecie, nas

ze liceum będzie partnerem Waszego rozwoju na całe życie.

 Nauka i uczenie się mogą być niezwykłą przygodą – bo jak mówił cytowany na uroczystości Stephen Hawking „Nauka jest nie tylko uczniem rozumu, ale także romansu i pasji”. Niech pobyt w naszym liceum doskonali Wasze charaktery, niech  rozwija Waszą osobowość. Nie rezygnujcie z marzeń! Pracujcie nad tym, by je urzeczywistniać.

Pasja, motywacja, ciężka praca i  przede wszystkim, umiejętność realizacji marzeń, wynikająca ze sposobu myślenia – to klucz do osiągnięcia sukcesu. Z odrobiną tęsknoty i nostalgii w sercu, jeszcze marząc wakacyjnie,  nieco niecierpliwi ale bardzo zmotywowani rozpoczynamy nowy rok szkolny.

Życzymy Wam pierwszoklasiści  i wszystkim uczniom  siły, odwagi, zapału i niesłabnącej pasji odkrywania świata. Nigdy, ale to nigdy  nie poddawajcie się w swojej drodze, którą nosicie w sercu. To najważniejsza zasada życia.

 

mgr Anna Wesołowska

 

Skip to content