Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam czego rozum nie złamie:
Młodości! – Orla twych lotów potęga,
Jako piorun twoje ramię.”

To głębokie w swojej wymowie przesłanie, pochodzące z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza, było mottem przewodnim uroczystości pożegnania absolwentów  Liceum Ogólnokształcącego w Wołczynie. 26  kwietnia to bardzo ważny dzień  w  uczniowskim życiu naszych czwartoklasistów- zakończyli oficjalnie naukę w  naszej szkole. Pierwsza klasa liceum i wybór naszej szkoły, to naprawdę znakomita decyzja, ale nadszedł szczególny dzień  podsumowania, podziękowania i refleksji, w którym ostatni raz w naszej szkole zaprosiliśmy  abiturientów LO w Wołczynie.  Cieszymy się, że zaszczycili nas swoją obecnością nasi goście oraz rodzice uczniów.  Pani Dyrektor Ewa Włos wraz z Burmistrzem Bogusławem Adaszyńskim wręczyli uczniom nagrody i statuetki, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw ukończenia szkoły z jednoczesnym wpisem do księgi absolwentów i pamiątkowe zdjęcia. Pani Dyrektor Ewa Włos i wychowawczyni pani Bogumiła Niedziałek – Jungowska wręczyły listy gratulacyjne rodzicom naszych absolwentów.

W imieniu czwartoklasistów głos zabrał Kacper Klimowicz, dla którego pasją jest matematyka, i który osiągną znakomite wyniki w nauce i zdobył niejeden szczyt na swojej intelektualnej drodze. >>Pełny tekst wystąpienia Kacpra<<.

Na długo w pamięci zapadną szczególnie ciepłe słowa pani dyrektor, skierowane do naszych uczniów i zaproszonych gości. Zwracając się do zebranych, przywołała słowa cytatu „Ten kto idzie za tłumem, nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca, do których nikt jeszcze nie dotarł.”  – Wkrótce opuścicie szkolne mury. W dzisiejszych czasach świat wmawia nam, że, żeby być spełnionym, trzeba być kimś „wielkim” i jednocześnie stawia się takie autorytety jak Alberta Einsteina czy Marię Skłodowską-Curie  w roli wzorców, do których należy dążyć. Jestem oczywiście przekonana, że wśród Was są osoby, które zostaną światowej klasy naukowcami, inżynierami, pisarzami lub też zasłyną w inny sposób. Nie dajcie się zwieść, że tylko takie postrzeganie „wielkości” jest poprawne. Być wielkim można na wiele sposobów i wcale nie wymaga to bycia sławnym. Wyłącznie od Was zależy, jaką drogę do sukcesu i spełnienia wybierzecie. Dla jednej osoby może to być spokojne życie na wsi, a dla innej – połączenie modelu standardowego i teorii względności w „teorię wszystkiego” – pamiętajcie, że za sukcesem każdego z was stoi przede wszystkim wiara w siebie, motywacja, ciężka praca oraz wsparcie bliskich.

W czasie uroczystość nie zabrakło również  podziękowań uczniów klasy trzeciej, podziękowań za wspólne lata spędzone razem w murach naszej szkoły. Wraz z życzeniami pięknych wspomnień,  sukcesów i dostania się na upragniony kierunek studiów trzecioklasiści wręczyli pamiątkowe koszulki z personalizowanym napisem i logo szkoły.

Nie mówimy zatem „żegnajcie”, lecz „do widzenia, do zobaczenia”, bo mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie się spotkamy, że będziecie wracali do tego miejsca i do nas, by podzielić się swymi sukcesami, smutkami i radościami dorosłego życia. A teraz – idźcie przed siebie, bo życie na Was czeka. Idźcie i cieszcie się, bo życie się przed Wami otwiera!

Anna Wesołowska

Facebook
YouTube
Instagram