W dniu 23 kwietnia 2021 roku, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wołczynie, odbyła się XII edycja Międzyszkolnego Konkursu Papieskiego. Termin konkursu był przekładany kilkakrotnie od ubiegłego roku, kiedy zaczęła się walka z pandemią koronawirusa. Początkowo zgłosiło się kilka zaprzyjaźnionych szkół w naszym regionie. Niestety, ze względu na sytuację pandemiologiczną, większość z nich zrezygnowała. Ostatecznie dopiero w ubiegły piątek udało nam się przeprowadzić konkurs, przestrzegając wszelkich rekomendacji  sanitarnych.
Jak co roku, uczestnicy konkursu zmierzyli się z zestawem zadań dotyczących nauczania  naszego Patrona. W tym roku hasło konkursu brzmiało:

„Święty Jan Paweł II – Wielki Polak”.

Przez 11 lat  mogliśmy szczycić się  patronatem i opieką duchową Ministra Prowincjalnego Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów z Krakowa, a także Burmistrza Miasta Wołczyna.  Od 2020 roku patronat przejął Instytut Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie. Efektem tego jest fakt, że laureaci  zmagań konkursowych otrzymują co rokrocznie bardzo cenne nagrody rzeczowe, co z pewnością zachęca młodych ludzi – zafascynowanych postacią Patrona – do poszerzania wiedzy o Nim, a przede wszystkim o Jego nauczaniu. Każdego roku autorem zestawu pytań konkursowych jest jeden ze szkolnych katechetów. Tym razem był to br. Bartosz Ekert, który ze względu na decyzje władz zakonu zmienił placówkę i nie mógł osobiście doprowadzić konkursu do finału.  W jego zastępstwie  obowiązki te przejął br.Tomasz Duszyc, a opiekę nad przebiegiem konkursu zapewniła osobiście pani dyrektor Ewa Włos. Komisja konkursowa w składzie:

  • przewodnicząca komisji – mgr Ewa Włos
  • członek – br. mgr Tomasz Duszyc
  • członek – mgr Alina Gajewska

przedstawiła wyniki konkursu.

Oto jego laureaci:

  • I miejsce-Brajan Rzadkowski, SP im. Jana Pawła II w Wołczynie;
  • II miejsce- Zuzanna Jaszczak, LO w Wołczynie;
  • III miejsce-Laura Bezpałko, LO w Kluczborku.

 Pani dyrektor, Ewa Włos  pogratulowała zwycięzcom i wyraziła swoje uznanie za pracę, którą włożyli w przygotowanie się do udziału do  konkursie.

Konkurs ten stał się niezwykle ważny dla społeczności szkolnej w chwili, gdy pojęli oni, iż najważniejsze, po odejściu Wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II do domu Ojca, jest przekazanie nam- młodzieży tego, co po Nim pozostało. Chodzi o wspaniałe myśli, mądre nauczanie, dotyczące tak wielu sfer ludzkiego życia.
Bez obawy można przypuszczać, że jeszcze przez wiele lat Konkurs Papieski  będzie kontynuowany.

Alina Gajewska – przewodnicząca Zespołu  ds. Patrona

[ngg src=”galleries” ids=”49″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]