W dniu 6 października 2022 r. w naszej szkole zagościła Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU. Celem akcji prowadzonej przez Fundację PZU jest zwiększenie świadomości współczesnych zagrożeń oraz właściwego zachowania wobec nich, czyli edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowym aspektem tematycznym, który towarzyszy akcji jest sprawa hejtu w Internecie, który jest szczególnie niebezpieczny dla kondycji psychicznej młodych ludzi.

Szkoła w Wołczynie jest jedną z 13 szkół w Polsce, które biorą udział w obecnie realizowanej edycji projektu.

Ważnym aspektem akcji jest udział służb mundurowych. Uczniowie brali udział w spotkaniach z policjantami, którzy czynnie włączyli się w ich edukowanie. Zajęcia dostosowane do różnych grup wiekowych wykorzystują różne narzędzia – od praktycznych zajęć w strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki, czy strefie pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym, przez zajęcia dydaktyczne w strefie bezpiecznego dorastania, do strefy teatru ze scenami aktorskimi skierowanymi dla najmłodszych klas.

Miasteczko ruchu rowerowego to kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz nauki jazdy. W skład miasteczka wchodzą: mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, maty gumowe umożliwiające tworzenie ścieżek i skrzyżowań. Uczestnicy mogli poruszać się rowerem po skrzyżowaniach i miejscach potencjalnie niebezpiecznych. Wzbudzało to ogromne zainteresowanie wśród dzieci i łączyło naukę z zabawą. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał wyszkolony personel oraz przedstawiciele Policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku. Miasteczko ruchu drogowego ma na celu podniesienie bezpieczeństwa wśród młodych rowerzystów, poszanowanie przepisów, znaków drogowych i nadawanych sygnałów świetlnych.

Rowerowy tor przeszkód składał się elementów służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze. Przeszkody były przygotowane specjalnie dla dzieci tak, żeby zminimalizować ryzyko urazów. W skład toru wchodzą: równoważnia, tarka, ósemka, przedmiot do przewożenia, korytarz z desek.

Uczestnicy Akademii mogli zapoznać się z segwayami -nowoczesnymi urządzeniami służącymi do poruszania się, które stanowią ostatni krzyk mody i przysparzają dzieciom wiele radości.

Uczniowie zobaczyli jak wygląda symulator zderzeń – urządzenie mające uzmysłowić uczestnikom wydarzenia, co dzieje się z pasażerem w trakcie wypadku; takie doświadczenie przemawia do wyobraźni bardziej niż pogadanki, czy prelekcje. Mieli również okazję wypróbować osobiście Symulator dachowania – urządzenie mające na celu realistyczne odwzorowanie sytuacji wypadkowej z dachowaniem samochodu. Po zajęciu miejsca w symulatorze i zapięciu pasów pojazd obracał się wokół własnej osi z bezpieczną prędkością.

Uczniowie brali także udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy, zajęciach z cyberprzemocy i zajęciach, które miały na celu uświadomienie zagrożeń spowodowanych używkami. Można było wypróbować alkogogle i narkogogle, czyli symulatory upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków.

[ngg src=”galleries” ids=”112″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]
Facebook
YouTube