PROCEDURA ORGANIZACJI NAUCZANIA JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ – J. NIEMIECKIEGO ORAZ NAUCZANIA WŁASNEJ HISTORII I KULTURY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W WOŁCZYNIE.

 

Zgodnie   z   art. 13   ust.   1 i 2   ustawy  z  dnia  7  września  1991r.  o  systemie   oświaty (Dz. U. z 2016r  poz. 1943 z późn. zm.) szkoła umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej a w szczególności naukę języka oraz własnej historii i kultury. Nauka ta jest prowadzona na wniosek rodziców.

Aktem wykonawczym do wyżej wymienionego art. jest Rozporządzenie MEN z dn. 18 sierpnia 2017 r. poz. 1627 w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym.

 Zasady organizowania zajęć oraz składanie rezygnacji

  • Wprowadzenie nauczania odbywa się na podstawie pisemnego wniosku rodziców który można pobrać na stronie internetowej szkoły.
  • Nie wymaga się od rodziców deklaracji o przynależności do mniejszości.
  • Wniosek składa się dyrektorowi szkoły przy zgłoszeniu ucznia do szkoły albo w toku nauki w szkole w terminie do dnia 20 września.
  • Raz złożony wniosek jest ważny do końca pobytu dziecka w szkole.
  • Język mniejszości narodowej jest nauczany w wymiarze 3 godzin w tygodniu.
  • W klasie 5 dochodzi jeszcze 1 godzina przedmiotu własna historia i kultura.
  • Język mniejszości narodowej jest przedmiotem obowiązkowym dla ucznia zdeklarowanego z pełnymi konsekwencjami zasad oceniania, klasyfikowania i promowania (uzyskana ocena wlicza się do średniej ocen, ocena końcoworoczna ma wpływ na promocję do następnej klasy).
  • Przed rozpoczęciem nauki języka mniejszości dyrektor szkoły powinien poinformować rodziców, którzy złożyli wniosek o:

1)  celu prowadzonych zajęć i ich miejscu w tygodniowym rozkładzie zajęć,
2)  informacjach odnotowywanych w dokumentacji przebiegu nauczania, na świadectwach szkolnych promocyjnych, świadectwach ukończenia szkoły,
3)  warunkach i sposobie oceniania i klasyfikowania ucznia z zajęć z języka mniejszości, a także wpływie oceny z zajęć z języka mniejszości na promowanie ucznia do klasy programowo wyższej oraz ukończenie szkoły,

  • Oświadczenia o rezygnacji z nauki języka mniejszości narodowej składa się dyrektorowi nie później niż do dnia 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. Można je pobrać na stronie internetowej szkoły. Złożenie oświadczenia jest równoznaczne z zaprzestaniem udziału ucznia w nauce języka mniejszości narodowej.
  • Brak deklaracji o rezygnacji z nauki języka mniejszości narodowej jest równoznaczne z kontynuowaniem przez ucznia nauki tego języka.

 

WNIOSKI DO POBRANIA:

wniosek o objęcie dziecka/ucznia nauką

oświadczenie o rezygnacji z objęcia dziecka/ucznia nauką

Facebook
YouTube