Konkurs Wiedzy Religijnej: „Błogosławieni Carlo Acutis i Chiara Badano – patroni Światowych Dni Młodzieży 2023 r.” – rozstrzygnięty.

Dnia 13 kwietnia 2023 roku odbyła się XIV edycja Gminnego Konkursu Wiedzy Religijnej, pod hasłem: „Błogosławieni Carlo Acutis i Chiara Badano – patroni Światowych Dni Młodzieży 2023 r.”

W czternastoletniej historii konkursu uczniowie mieli możliwość poznać przeróżnych świętych, tych starszych i młodszych, tych będącymi naszymi rodakami i tych żyjących daleko poza Polską. W tegorocznej edycji poznawaliśmy dwoje bardzo młodych świętych, tych którzy zostali wybrani za patronów zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, a odbędą się one w sierpniu tego roku w Lizbonie, stolicy Portugalii. Błogosławieni Carlo Acutis i Chiara Badano – żyli w czasach nam współczesnych, bo w osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych latach XX wieku.
Niewątpliwie, konkurs prowadzony już po raz czternasty ma swoją tradycję, dobrze wpisał się w życie naszego Zespołu Szkół i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Jego celem jest przybliżanie uczniom sylwetek świętych, pokazanie im postaw godnych naśladowania, a także kształtowanie wartości chrześcijańskich. Wskazanie, że świętość jako nasze zadanie jest możliwa i domaga się naszej realizacji w codzienności!

Świętość jest dla każdego. Każdy z nas jest wezwany przez Boga, by doświadczać Jego bliskości w swoim życiu – by być jego przyjacielem!
Papież Franciszek w przesłaniu do ministrantów w Fatimie, nawiązywał do słynnych słów Carlo Acutisa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Ojciec Święty stwierdził, że: zadaniem młodych ludzi jest odkrycie „kim jesteś i rozwijanie swojego osobistego sposobu bycia świętym, niezależnie od tego, co mówią i myślą inni”. Podkreślił też, że: „Życie chrześcijanina powinno być – proroczym impulsem, który inspiruje innych i pozostawia swój niepowtarzalny ślad”.

Przybyłych gości, a przede wszystkim drużyny z czterech szkół podstawowych naszej gminy wraz z opiekunami, powitała nasza Pani Dyrektor Ewa Włos, która życzyła wszystkim uczestnikom sukcesów i umiejętności zaprezentowania zdobytej wiedzy. Natomiast po zakończonych zmaganiach, spośród uczestników jury w składzie: przewodniczący – br. Rafał Tański Proboszcz Parafii NP NMP w Wołczynie oraz członkowie: br. Artur Kubicz i Pan Damian Woźny – Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Wołczynie, wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Komorznie, pod opieką pani Danuty Herbut-Kroczak;
II miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy Górnej im. Orła Białego, pod opieką pani Małgorzaty Pasznickiej;
III miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wołczynie, pod opieką pani Alicji Kania;
IV miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Skałągach, pod opieką pani Małgorzaty Łacina.

Zwycięzcy konkursu, jak i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i upominki od sponsorów, którym z całego serca dziękujemy:
– Proboszczowi naszej wołczyńskiej parafii – bratu Rafałowi Tańskiemu,
– Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Wołczynie,
– Dyrekcji Lesaffre Polska S.A.,
– Dyrekcji Stora Enso Wood Products Sp. z o.o. w Murowie.

Mamy nadzieję, że przybliżone sylwetki błogosławionych, a nade wszystko wartości jakimi kierowali się oni w życiu, będą i przykładem dla nas oraz pomocą w realizowaniu naszego powołania do świętości.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom. Wyrażamy nasze uznanie i dziękujemy za wasze starania w dziele wychowania młodego pokolenia – naszego pokolenia, w tej prawdzie, którą przekazali nam błogosławieni Carlo Acutis i Chiara Badano. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za obecność. Mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy.

Anna Nita