Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z późn. zm.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna
- Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół
- Rekomendacje dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
§ 1
Postanowienia ogólne dotyczące organizacji szkoły
- Procedura organizacji i bezpiecznych zajęć w szkole oraz postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem (COVID-19), zwana dalej „Procedurą” obowiązuje wszystkich pracowników Zespołu Szkół w Wołczynie (zwane dalej jako „szkoła”), uczniów oraz rodziców uczniów uczęszczających do szkoły.
- W szkole organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych, oraz możliwe są konsultacje dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej, a od 1 czerwca dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i liceum. Możliwe jest również organizowanie zajęć rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
I. Edukacja wczesnoszkolna
- Każdy z Rodziców zobowiązany jest przed rozpoczęciem przyprowadzania dziecka do szkoły do podpisania oświadczenia oraz deklaracji (załącznik nr 1a i 1b do niniejszych Procedur). Odmowa podpisu oświadczenia i deklaracji jest równoznaczna z brakiem możliwości uczęszczania dziecka do szkoły.
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać nie więcej niż dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego obszaru – oznakowany hol główny Budynku B, z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem. Należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
- Szkoła uzgadnia sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych szkoła występuje o zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je wyznaczonym miejscu (pomieszczenie pielęgniarki szkolnej – budynek B) z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
II. Konsultacje w szkole
- Dyrektor wraz z nauczycielami przygotowuje oraz upowszechnia wśród nauczycieli, uczniów i rodziców harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych.
- Podczas konsultacji w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu, prowadzącego można zwiększyć liczbę uczniów – nie więcej niż o 2 osoby uwzględniając zasady: 4 m2 na osobę, 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali.
- W miarę możliwości wyznacza się stałą salę na konsultacje dla tej samej grupy.
- Nauczyciel prowadzący konsultacje wyjaśnia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
- Nauczyciel w miarę możliwości dopilnowuje, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.
- Zaleca się wietrzenie sal, w których organizowane są konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
- Jeżeli uczeń umówił się na konsultacje, a nie może przyjść, zgłasza ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
- Uczeń zabiera do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będzie mógł ich pożyczać od innych uczniów.
- Uczeń unika większych skupisk uczniów, zachowuje dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
- Ustala się i upowszechnia zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. Jeżeli uczeń korzysta z biblioteki szkolnej, wcześniej zapoznaje się ze szczegółowymi zasadami wypożyczania książek.
III. Zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć uczniowie oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- W miarę możliwości zaleca się używanie osłony ust i nosa przez osoby prowadzące zajęcia oraz informowanie dzieci i młodzieży o konieczności stosowania tego rozwiązania w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych,
- Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów.
- Pomieszczenia w których odbywają się zajęcia powinny być regularnie wietrzone.
- W przypadku stwierdzenia podejrzenia zarażenia się wirusem przez uczestnika zajęć należy niezwłocznie podjąć kroki mające na celu odizolowanie tej osoby w odrębnym pomieszczeniu. Następnie należy zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o zaistniałej sytuacji oraz skontaktować się telefonicznie z powiatową/wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania decyzji co do dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną.
- Obowiązuje zakaz wstępu na teren szkoły osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie.
- Pomiar temperatury ciała u uczniów możliwy jest jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów prawnych.
- Kadra niezaangażowana w bezpośrednią pracę z uczniami uczestniczącymi w zajęciach rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powinna ograniczyć kontakty z uczestnikami zajęć oraz kadrą prowadzącą te zajęcia.
- W celu opracowania optymalnego sposobu organizacji pracy i zajęć należy wcześniej ustalić liczbę uczestników tych zajęć.
- W przypadku zajęć grupowych ilość uczestników zajęć musi być dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć. Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie.
- Szkoła dostosowuje wielkości sal do liczby uczestników zajęć – minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz pomocy nauczyciela.
- Zaleca się częste mycie rąk (wodą z mydłem) lub dezynfekowanie ich preparatami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Obowiązuje regularne mycie lub dezynfekowanie sprzętu rehabilitacyjnego, biurek, stołów, klamek, włączników światła, poręczy – muszą być one regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego (najlepiej po każdych zajęciach i przy zmianie grupy uczestników).
- Nauczyciel prowadzący zajęcia informuje uczniów, w sposób dostosowany do ich potrzeb, o potrzebie unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczniowie dbają o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu bieżących potrzeb.
- W przypadku:
- braku zgody rodzica/opiekuna,
- ryzyka wynikającego z charakteru zajęć lub zagrożenia zdrowotnego,
- braku możliwości zorganizowania zajęć w sposób zmniejszający ryzyko,
szkoła kontynuuje pracę z uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§ 2
- Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kluczborku, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przed wejściem do budynku szkoły należy skorzystać z płynu dezynfekującego do rąk. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, zakrywają usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Nauczyciele na bieżąco informują rodziców o samopoczuciu uczniów lub zauważonych zmianach w zachowaniu w czasie pobytu w szkole.
§ 3
Postępowanie w przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka zakażenia koronawirusem w Zespole Szkół w Wołczynie
I. Procedura postępowania dotycząca pracowników szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów osoby takie powinny pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną w Kluczborku, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W miarę możliwości w zajęcia nie będą angażowani pracownicy powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają ich do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną w Kluczborku i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Wyznacza się pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
II. Procedura postępowania dotycząca dzieci i rodziców
- Jeżeli w szkole nauczyciel zauważy u dziecka objawy mogące wskazywać na stan chorobowy – zakażenie koronawirusem (COVID-19) (tj. m.in. podwyższona temperatura ciała, uporczywy kaszel, ból głowy, ból mięśni, wyraźne zmiany w zachowaniu, duszność i problemy z oddychaniem) natychmiast powiadamia odolegliwościach dziecka rodziców (prawnych opiekunów) oraz dyrektora szkoły.
- W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi), nauczyciel podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z osobami upoważnionymi przez rodziców (opiekunów prawnych) do odbioru dziecka. Numery telefonów osób upoważnionych do odbioru dziecka rodzice (prawni opiekunowie) podają na stosownym upoważnieniu.
- Nauczyciel, który zauważył niepokojące objawy u dziecka zobowiązany jest natychmiast odizolować dziecko od pozostałych osób znajdujących się na terenie szkoły, do specjalnie przygotowanego pomieszczenia (izolatorium – pomieszczenie nr 30 w Budynku A, gabinet pielęgniarki w budynku B, sala nr 3 w Budynku C) do momentu przybycia rodzica (opiekuna prawnego) lub w przypadku braku możliwości skontaktowania się z rodzicami oraz osobami upoważnionymi – do momentu przybycia pogotowia ratunkowego.
- Nauczyciel, który zaobserwował objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem (COVID-19) opiekuje się dzieckiem do czasu przybycia rodziców (opiekunów prawnych) lub osób upoważnionych. Nauczyciel zobligowany jest do stosowania wszelkich zasad bezpieczeństwa i powinien być zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczkę zakrywającą usta i nos.
- Po zaobserwowaniu niepokojących objawów u dziecka należy niezwłocznie wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci do placówki.
- Obszar,
w którym poruszało się i przebywało dziecko oraz:
- klamki, blaty,
- zabawki
- przybory szkolne
- inne rzeczy, których mogło dotykać
należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować ich powierzchnie
§ 4
- Niniejszy dokument obowiązuje od dnia 25.05.2020 r. do odwołania.
- Rodzice dzieci oraz personel Szkoły jest zobowiązany do zapoznania się z niniejszym dokumentem oraz stosowania się do zawartych w nim zasad.
- Zasady organizacji opieki będą na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Wszelkie zmiany niniejszego dokumentu mogą być dokonywane wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.