11 października uczniowie naszej Szkoły po raz pierwszy wzięli udział w nietypowej dla siebie przygodzie, jaką był niewątpliwie „I Wołczyński Wieczór Kodowania”. Imprezę o godzinie 17:00 rozpoczęła pani dyrektor Ewa Włos witając wszystkich przybyłych. Następnie uczestnicy wieczoru podzielili się na trzy grupy, by wziąć udział w warsztatach z robotyki i programowania.

    Uczniowie klas I – III poprzez pracę samodzielną oraz zespołową rozwijali umiejętności twórcze, kreatywność, logiczne myślenie, ćwiczyli spostrzegawczość, utrwalali kierunki, tworzyli historyjki i instrukcje. Młodzi, a może przyszli programiści, rozpoczęli od kodowania offline, z wykorzystaniem maty do kodowania oraz kolorowych kubków. W następnym etapie z wykorzystaniem specjalnych puzzli programowali Ozoboty. Nie zabrakło także klocków LEGO WeDo 2.0, dzięki którym przy użyciu intuicyjnej aplikacji dostępnej na tabletach mogli ożywić Lego-roboty. Dzieci z wielkim zapałem pokonywały kolejne poziomy, a pomagali im starsi koledzy z klasy VI c, którzy już od kilku lat uczestniczą w dodatkowych zajęciach z programowania i robotyki.

    Drugi warsztat, w którym uczestniczyli uczniowie klas V-VI, poświęcony był programowaniu robotów mBot. Młodzi adepci robotyki mieli okazję nauczyć się, w jaki sposób zaprogramować robota, aby dało się nim sterować. Po trzech godzinach owocnej pracy roboty nie tylko jeździły i błyskały różnokolorowymi światełkami, ale też tańczyły i śpiewały zaprogramowaną przez uczniów piosenkę. Potrafiły również na wyświetlaczu LED zademonstrować swoje zadowolenie w postaci uśmiechniętych buziek, własnych imion czy migających gwiazdek.
    W trzeciej sali najstarsi uczniowie poznawali tajniki projektowania i druku 3D. Mieli okazję poznać rodzaje drukarek, zasadę ich działania i różne typy materiałów wykorzystywanych w druku 3D. Spróbowali również swoich sił w tworzeniu własnego trójwymiarowego modelu.

Zwieńczeniem warsztatów była prezentacja efektów kilkugodzinnej pracy każdej z grup.  

001

Zdjęcie 1 z 28

    W trakcie tego wyjątkowego spotkania dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności, a także umiejętności podejmowania ważnych dla siebie decyzji. Dzieciaki miały możliwość poznania innych niż na co dzień form spędzania wolnego czasu i bycia współorganizatorami naprawdę dobrej zabawy. Było kolorowo, ciekawie i zabawnie. Wszyscy świetnie się bawili i zarazem uczyli pod okiem nauczycieli.

    „I Wołczyński Wieczór Kodowania” był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowych narzędzi uczących programowania, ale także do zawarcia nowych znajomości. Spędzenie wieczoru poza domem, w warunkach szkolnych to doskonała okazja do lepszego poznania siebie, do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier i umacniania więzi.