
„Naród jest naszym panem” to tytuł programu artystycznego przygotowanego i wystawionego w naszej szkole 30 kwietnia przez młodzież z liceum oraz klas 7-8. W ten sposób uczciliśmy pamięć o Konstytucji 3 maja, pierwszej polskiej i europejskiej ustawie zasadniczej.
Chociaż dokument ten nie wszedł w życie, gdyż zaborcy i zdrajcy targowiczanie nie pozwolili na jego realizację, to mimo to jest niezwykle ważny. Po raz pierwszy w Rzeczypospolitej dokonano trójpodziału władzy, prawa polityczne zyskali mieszczanie, pod opieką prawa wzięto chłopów.
Tak więc konstytucja dotyczyła całego narodu, a nie tylko szlachty. Likwidowała wady dotychczasowego ustroju, jej twórcom przyświecała do dziś aktualna myśl polityczna, że „Wszelka władza w społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu.”
Konstytucja z 3 maja 1791 r. nie uratowała naszego państwa przed upadkiem, lecz pamięć o niej i jej bardzo nowoczesna treść były dla kolejnych pokoleń Polaków drogowskazem oraz świadectwem dojrzałości politycznej narodu. Pamiętajmy, że zabory przyszły nie w momencie największego chaosu i anarchii w Rzeczypospolitej, ale wtedy gdy własnymi siłami próbowała odzyskać suwerenność i wewnętrzny ład.