Społeczność Zespołu Szkół w Wołczynie w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego oddaje cześć pamięci Powstańcom, zarówno żołnierzom jak i ludności cywilnej.

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się powstanie – największa akcja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego. Rozkaz rozpoczęcia walki wydał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Umożliwiłoby to Delegaturze Rządu RP na Kraj, reprezentującej legalny polski rząd na wychodźstwie, objęcie Warszawy władzą cywilną i wystąpienie wobec Sowietów w roli wolnych gospodarzy swojego kraju. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski.

Dysproporcja sił była ogromna. 50 tysiącom powstańców – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej Niemcy przeciwstawili regularne formacje wojska, SS, policji, żandarmerii i oddziałów pomocniczych, wspomaganych przez ciężką artylerię i lotnictwo. Mimo to powstańcy odnieśli szereg znaczących sukcesów. Zdobywali niemieckie uzbrojenie, nawet wozy bojowe i pancerne. Wyzwolili również niemiecki obóz koncentracyjny w Warszawie – „Gęsiówkę”, w którym okupanci przetrzymywali w straszliwych warunkach ok. 350 Żydów europejskich. Warunkiem ostatecznego powodzenia powstania było wkroczenie do miasta Armii Czerwonej, ale  Stalin rozkazał swoim wojskom zatrzymanie się na linii Wisły i powstrzymanie od działań przeciwko Niemcom, którzy bez przeszkód pacyfikowali miasto, dokonując wielu masowych bestialskich zbrodni, zarówno na żołnierzach powstania jak i na ludności cywilnej. Wobec braku amunicji, lekarstw, żywności i wody, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. Powstańców, ok. 18 tys. poległo. Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Przez następne miesiące Niemcy rabowali, palili i wysadzali w powietrze kolejne części stolicy.

W historii są takie przegrane bitwy, które przedłużają życie narodów.

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81987,Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-PLEN.html

 

B. Kwiatoń Czernik

Facebook
YouTube
Instagram