Podobnie jak w ubiegłym roku w pierwszy weekend lutego 2022 r. w Obornikach Śląskich odbył się finał etapu okręgowego XLVIII Olimpiady Geograficznej dla licealistów z województwa dolnośląskiego i opolskiego, gdzie nasze liceum reprezentowały Kinga Garbowska z kl. I oraz Wiktoria Burkowska z kl. II. Do Obornik mieli pojechać także Marta Polte i Kacper Rosiak z kl. III, jednak choroba wyeliminowała ich z udziału w tej prestiżowej imprezie. To wielka szkoda, tym bardziej, że zarówno Marta jak i Kacper uczestniczyli w olimpiadzie rok temu i przygotowując się cały rok mieli nadzieję na osiągnięcie dobrego rezultatu. Aby uzyskać prawo startu w II etapie olimpiady każdy spośród czwórki licealistów musiał napisać pracę badawczą na jeden z 4 zaproponowanych tematów. Kinga opisała walory turystyczne Trzech Kopców Wiślańskich z Beskidu Śląskiego, wzniesienia które wielokrotnie odwiedziła podczas swoich ulubionych górskich wędrówek. Wiktoria zajęła się wnikliwą analizą infrastruktury edukacyjnej w gminie Wołczyn oraz wpływem procesów demograficznych na jej zmiany w ostatnim dziesięcioleciu. Natomiast Marta i Kacper zajęli się porównaniem sieci osadniczej w dwóch sąsiadujących ze sobą gminach. Uwzględniając ostatnią dekadę Marta przedstawiła zmiany w procesach urbanistycznych na terenie gmin Wołczyn i Domaszowice, Kacper natomiast porównał gminę Wołczyn z gminą Byczyna. Prace naszych uczniów uzyskały wysoką ocenę przez jury Komitetu Okręgowego we Wrocławiu pod przewodnictwem prof. dr hab. Zdzisława Jarego i tym samym zostali oni zakwalifikowani do etapu okręgowego.

                Niestety z powodu pandemii olimpiada została skrócona do jednego dnia i odbył się tylko etap pisemny złożony z trzech podejść. Jak zwykle organizatorzy przygotowali bardzo wymagające pytania zarówno z geografii fizycznej jak i społeczno – ekonomicznej Polski oraz wybranych regionów Europy. Dużo było pytań z danymi statystycznymi, które były połączone z nietypowymi metodami graficznymi obrazującymi dane zjawisko. Wymagana więc była bardzo szczegółowa wiedza, często wykraczająca poza zakres geografii rozszerzonej. Wykaz wszystkich zadań i odpowiedzi znajduje się pod linkiem: http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/zadania/zawody-ii-stopnia/

                W geograficznych zmaganiach wzięło udział prawie 80 uczestników z województwa dolnośląskiego i opolskiego, głównie z dużych ośrodków miejskich (Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Opole, Jelenia Góra), ale byli też uczniowie z mniejszych miejscowości (np. Duszniki – Zdrój, Oborniki Śląskie, Olesno czy Wołczyn). Najlepszy wynik, tak jak w ubiegłym roku uzyskał Piotr Zatwarnicki z III LO w Opolu, a nasze uczennice pośród bardzo silnej konkurencji uplasowały się w środku stawki. Kinga i Wiktoria zdobyły nowe doświadczenia i mają dużo satysfakcji z uzyskanego rezultatu. To także ich osobisty sukces oraz duży wkład do promowania wołczyńskiego liceum na szerszym forum regionu. Natomiast nasi „pechowcy” Marta i Kacper, zgodnie z regulaminem powinni uzyskać w przyszłym roku prawo startu w finale okręgu bez wymogu napisania pracy badawczej. Dziękujemy wszystkim licealistom za ogromny trud włożony przy pisaniu pracy, wielkie zaangażowanie podczas przygotowań do finału i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach Olimpiady. Być może w naszym liceum znajdą się kolejni chętni geograficzni pasjonaci aby spróbować swoich sił za rok w XLIX OG, której finał najprawdopodobniej odbędzie się Legnicy lub w Jeleniej Górze.

                Na koniec kilka informacji o samych Obornikach Śl., miasteczku położonym na malowniczych polodowcowych wzgórzach morenowych Wału Trzebnickiego. To niespełna 10-tysięczne miasteczko przed II w. św. miało status uzdrowiska, nazywało się Bad Obernigk, i w tamtym czasie było licznie odwiedzane przez kuracjuszy. Dzięki staraniom Pana mgr Artura Przystarza, nauczyciela geografii w miejscowym liceum oraz pasjonata historycznych dziejów swojego miasta, Olimpiada została tutaj zorganizowana już po raz czwarty. W tym czasie kiedy młodzi geografowie zmagali się z zestawami pytań, ich opiekunowie – nauczyciele geografii odbyli krótką wycieczkę do ważnych instytucji w mieście. Zwiedzili aktywnie działający Obornicki Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Miejską mieszczącą się w dość nietypowym miejscu, jest ona bowiem zlokalizowana w budynku dworca kolejowego. Oprócz bogatego księgozbioru mogli tam zapoznać się z oryginalną wystawą poświęconą GOTYKOWI. Wzięli także udział w egzotycznych warsztatach związanych z procesem pozyskiwania kakao, przeprowadzonych przez lokalna firmę „Szczypta Świata”. Warsztaty zakończone zostały wyprażeniem ziaren tej rośliny zaliczanej do używek, zmieleniem ich i przygotowaniem napoju, który większość z nas pamięta głównie z dzieciństwa.

Zachęcamy do zobaczenia galerii własnych zdjęć oraz zapoznania się z materiałem filmowym przygotowanym przez lokalną Telewizję Wzgórz Trzebnickich o tegorocznej Olimpiadzie Geograficznej.

https://www.telewizjawzgorztrzebnickich.pl/?wix-vod-video-id=2e79973bcac044f2b522885de44c2dd4&wix-vod-comp-id=comp-kv2u0sia

Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content