LI Olimpiada Geograficzna we Wrocławiu

W lutym br. w XIII LO im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu miał miejsce finał okręgowy 51 Olimpiady Geograficznej. W gronie prawie 80 uczestników pochodzących z dwóch województw, dolnośląskiego i opolskiego, znalazła się także nasza licealistka z klasy maturalnej Victoria Atłachowicz. Niezbędnym wymogiem uprawniającym do udziału w tym etapie było napisanie pracy badawczej, z którym Victoria poradziła sobie znakomicie opisując walory turystyczne Krzywiczyn, miejscowości w której mieszka i od wielu lat angażuje się do różnych działań na rzecz lokalnej społeczności. To bardzo ułatwiło jej zebranie niezbędnych informacji o przyrodniczych i kulturowych elementach środowiska oraz zredagowanie ich w prawie 30-stronicowym opracowaniu. Jury Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej działające na Uniwersytecie Wrocławskim wysoko oceniło wartość merytoryczną  i zaakceptowało udział naszej uczennicy w II etapie zmagań olimpijskich.

Pytania części pisemnej geograficznych zmagań kolejnego etapu były nie lada wyzwaniem dla uczestników, gdyż ich zakres znacznie wykraczał poza wymagania szkolne z tej dyscypliny wiedzy. Oprócz znajomości zagadnień ogólnogeograficznych, sporo pytań dotyczyło wyszukanych zagadnień z geologii, turystyki, czy szczegółowej znajomości mapy fizycznej zarówno Polski jak i wybranych regionów świata. Pojawiły się także geograficzne pytania związane z największą ubiegłoroczną imprezą sportową na świecie, jaką były XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Victoria uzyskała wynik na miarę swoich możliwości plasując się w środku stawki. Zawody okręgowe wygrał uczeń z naszego województwa Jakub Śmierciak z III LO w Opolu wyprzedzając Jana Jujeczkę i Kazimierza Zagułę (obaj z III LO we Wrocławiu), łącznie do etapu centralnego, który odbędzie się w Lublinie, zakwalifikowało się aż 11 licealistów z naszego okręgu.

Tegoroczny start Victorii w Olimpiadzie Geograficznej był kolejnym, już po raz szesnasty, udziałem uczniów naszego liceum w tej prestiżowej imprezie gromadzącej najlepszych znawców geografii z Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Licealistka począwszy od września ub. roku, poświęciła ogrom swojego czasu podczas pisania pracy badawczej oraz włożyła wiele trudu przygotowując się do finału okręgowego pod kierunkiem swojego nauczyciela geografii Bogusława Włosa. Nabytą wiedzę z pewnością wykorzysta na egzaminie maturalnym oraz wybranym kierunku studiów. Już w czerwca br. pojawią nowe tematy prac badawczych rozpoczynające edycję LII Olimpiady Geograficznej. Należy mieć nadzieję, że i tym razem w naszym liceum znajdą się chętni uczniowie, aby pod opieką nauczyciela geografii zmierzyć się z geograficznymi wyzwaniami.