W drugi weekend lutego br. w I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze odbył się finał okręgowy jubileuszowej 50 Olimpiady Geograficznej. W wyjątkowo licznym gronie liczącym aż 89 uczestników z województwa dolnośląskiego i opolskiego znalazło się także dwoje uczniów z naszego liceum: Zuzanna Śpiewak i Adam Tyszkowski z klasy III. Aby zakwalifikować się do tego etapu, uczniowie do końca października ub. r. musieli napisać pracę badawcza na jeden z 4 zaproponowanych tematów. Po wstępnej ocenie przez komisję szkolną, prace zostały dostarczone na Uniwersytet Wrocławski, gdzie okręgowe jury dokonało ich weryfikacji i zaakceptowało udział naszych licealistów w II etapie zmagań olimpijskich. Należy nadmienić, że prawo startu w tym etapie uzyskała również Kinga Garbowska (także z kl. III), jednak ze względu na nałożenie się terminów z międzynarodową imprezą artystyczną w Rzymie nie była obecna w Jeleniej Górze. W pierwszym etapie olimpiady na poziomie szkolnym wziął także udział uczeń kl. II B Szymon Zaczyk, jednak jego pracy zabrakło kilku punktów do uzyskania minimum kwalifikacyjnego ustanowionego w tym roku na poziomie 76 pkt.

Jak przystało na jubileuszową edycję organizatorzy przygotowali tematyczną wystawę poświęconą 50-letniej historii Olimpiady Geograficznej oraz szereg towarzyszących imprez dla uczestników. Pierwszego dnia zmagań geograficznych, w czasie gdy licealiści rozwiązywali zadania z etapu pisemnego, nauczyciele zwiedzili Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz nowo otwarte Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, które mieści się w kompleksie Pałacu Sobieszów w pobliżu Jeleniej Góry. Po obiedzie część licealistów ze swoimi opiekunami udała się z przewodnikiem sudeckim Andrzejem Paczosem na zwiedzanie najstarszej części Jeleniej Góry, natomiast pozostali mieli stacjonarne spotkanie z podróżnikiem, himalaistą i zdobywcą kilku ośmiotysięczników Rafałem Fronią.

Część pisemna geograficznych zmagań II etapu okazała się niezwykle trudna, obfitowała w wiele nietypowych zadań wymagających wszechstronnej i do tego bardzo szczegółowych informacji z geografii fizycznej, politycznej czy demografii często zahaczających o inne dziedziny wiedzy takie jak biologia czy ekonomia. Nasi licealiści uzyskali wyniki na miarę swoich możliwości plasując się w połowie stawki. Następnego dnia odbył się finał ustny Olimpiady, wyłonił on 9-osobową grupę uczniów z kwalifikacją do etapu centralnego, który w tym roku odbędzie się w Łodzi w drugiej połowie kwietnia. Zawody okręgowe wygrał Mateusz Orleański, uczeń III LO we Wrocławiu, który wyprzedził Jakuba Śmierciaka z III LO w Opolu oraz Nikosa Czuczosa z IX LO we Wrocławiu.

Przy okazji startu w tej prestiżowej imprezie nasi licealiści zdobyli nowe doświadczenia, nawiązali kontakty z rówieśnikami z wiodących szkół średnich Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także promowali nasze lokalne środowisko na szerszym forum. Należy im się wiele ciepłych słów pochwały za zaangażowanie i włożony trud podczas przygotowań, które zaczęły się już we wrześniu ub. roku. Już za kilka miesięcy, na przełomie maja i czerwca br. pojawią nowe tematy prac badawczych rozpoczynające kolejną edycję Olimpiady Geograficznej. Należy mieć nadzieję, że i tym razem w naszym liceum znajdą się chętni uczniowie, aby pod opieką nauczyciela geografii zmierzyć się z geograficznymi wyzwaniami.

Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content