Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Uczniowie naszego liceum corocznie uczestniczą Dolnośląskim Festiwalu Nauki w ramach obchodów Dnia Języków Obcych wyjeżdżając na warsztaty i wykłady rozwijające ich kompetencje językowe oraz wiedzę o krajach angielskiego obszaru językowego. W bieżącym roku szkolnym w dniach 21-23. 09.2020 uczniowie wszystkich klas licealnych uczestniczyli w wybranych zajęciach językowych online.  

21 września 2020 licealiści z klasy pierwszej i drugiej brali udział w interaktywnej prezentacji „Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego. How to boost your English language skills?”, którą prowadziła mgr Urszula Byra-Marciniak, lektor języka angielskiego w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie prezentacji mowa była o tym, jak nasz mózg zapamiętuje nowe treści, jak działa krótkotrwała i długotrwała pamięć i jak w związku z tym uczyć się języków obcych, aby nauka była jak najbardziej skuteczna. Jak uczyć się słownictwa aby nie zapominać i poprawnie używać nowych słów, jak uczyć się gramatyki by budować poprawne wypowiedzi. Przedstawione zostały przykładowe techniki i wskazówki mające na celu wspomóc proces uczenia się języka angielskiego.

Uczniowie klasy maturalnej uczestniczyli w warsztacie „ Oswoić angielski język akademicki. First encounters with academic English” prowadzonym przez panią mgr Annę Świderską, lektora języka angielskiego w  Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem warsztatów było przygotowanie licealistów uczących się języka angielskiego do wejścia w nowy świat języka akademickiego. Licealiści stojący u progu swoich życiowych wyborów mieli okazję zrozumieć, czym język akademicki różni się od języka ogólnego. Praktyczny aspekt tych warsztatów ułatwił ich uczestnikom przyswojenie kluczowych zasad komunikacji w języku akademickim. Licealiści mieli szansę odkryć nowe zastosowanie języka angielskiego, co niewątpliwie pomoże im odnaleźć się w nowej roli w przyszłości – w roli studenta i naukowca.

Kolejne zajęcia, które odbyły się 22 września 2020 były zatytułowane „ Znani i nieznani Szkoci, którzy zmienili świat”, a  prowadziła je pani mgr Joanna Leszkiewicz, lektor Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. Myśląc o znanych Szkotach przychodzą nam na myśl aktorzy tacy jak Sean Connery, Ewan McGregor, Tilda Swinton, wokalistki: Annie Lennox Amie MacDonald, czy Artur Conan Doyle, – twórca Sherlocka Holmesa, słynniejszego detektywa. Jednakże licealiści dowiedzieli się, że Szkocja to nie tylko kraj znanych artystów, ale również naukowców i wynalazców, którzy w istotny sposób zmienili świat.

23 września 2020 odbyły się ostatnie zajęcia językowe w formie prezentacji i warsztatu połączonego z quizem zatytułowane „ Tradycje i obyczaje kultywowane w Wielkiej Brytanii do dziś,” w których uczestniczyli uczniowie klasy drugiej. Prowadząca zajęcia, pani Joanna Grzegorczyk, lektor Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego w barwny sposób przybliżyła uczniom naszego liceum kulturę Wielkiej Brytanii i ciekawostki, o których zapewne nigdy wcześniej nie słyszeli.

Wszyscy czekamy na koleją edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Beata Tyszkowska

 

Facebook
YouTube
Instagram