Przed nami dni, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić inaczej – osobno. Ważne, że pamiętamy!

Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy?

1 Maja kojarzy nam się z PRL-em, kiedy był t0 bardzo uroczysty dzień i uczestniczono w obchodach obowiązkowo. Jest to Międzynarodowy Dzień Pracy, a rodowód tego święta sięga XIX wieku. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r.

 2 Maja to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Było to jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Obchody tego święta były zakazane przez wiele lat w różnych okresach naszej historii. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

Facebook
YouTube
Instagram