Klasa III LO nie próżnuje i zdalne nauczanie jej niestraszne – przecież ono nie zabroni kontaktu z kulturą! Tym razem udane warsztaty w Muzeum Plakatu w Warszawie za sprawą p. Mai Piotrowskiej-Krawczyk, edukatorki MNW. Do matury jak znalazł.

Wiemy, że podczas ustnej matury jedną pulą zadań jest ikonografia i umiejętność poradzenia sobie z tą trudną sztuką. Rozmawianie o sztuce, szukanie ważnych punktów, interpretowanie kolorów, gestów, atrybutów, odczytywanie kontekstów – ćwiczymy z różnym skutkiem. Kiedy jednak spotykamy się z fachowcem, to upewniamy się, że robimy dodrze, przestajemy błądzić we mgle. Tego nam było trzeba.

Plakaty, które interpretowaliśmy do dzieł romantycznych wieszczów oraz Stanisława Wyspiańskiego, stanowią sferę konfrontacji różnorodnych odczytań tych dzieł.  Są subiektywnym, graficznym komentarzem łączącym indywidualne doświadczenie utworu z aktualnym myśleniem o Polsce. Plakaty do inscenizacji „Dziadów”, „Kordiana”, „Wesela” były punktem wyjścia do rozmów o postawach, sytuacjach i bohaterach lektur szkolnych. W dziełach najwybitniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu szukaliśmy odniesień do historii, polityki i kultury oraz odczytywaliśmy zawarte w nich treści symboliczne.

Wymagające spotkanie, ale lubimy takie.

Facebook
YouTube
Instagram